3D tisk a skenování

Nabízíme služby zakázkového 3D tisku technologií FDM. V nabídce máme široké množství materiálů (ABS, PLA, kompozitní materiály aj.) v různých barvách. Mimo jiné u nás můžete využít také služby 3D modelování, 3D skenování nebo post-produkci Vašeho 3D výtisku. Pro zjištění ceny posílejte data ve formátu STL na email info@3dstation.cz. Rádi Vám též poradíme s případnými úpravami, vhodným výběrem materiálu, a to na telefonním čísle +420 774 849 111 nebo +420 773 873 111.

 

Strojový park

Ultimaker 2 Extended+

Pracovní prostor: 223 x 223 x 305 mm
Dostupné materiály: ABS, ASA, PLA, dřevo aj.
Počet trysek: 1
Druh podpor: vylamovací

Fortus 400mc

Pracovní prostor: 406 x 355 x 406 mm
Dostupné materiály: ABS-M30, NYLON 12 (PA12), ULTEM, PC-ABS
Počet trysek: 2
Druh podpor: rozpustné

Ultimaker 2+

Pracovní prostor: 223 x 223 x 205 mm
Dostupné materiály: ABS, ASA, PLA, dřevo aj.
Počet trysek: 1
Druh podpor: vylamovací

Ultimaker 2 Go

Pracovní prostor: 120 x 120 x 115 mm
Dostupné materiály: PLA
Počet trysek: 1
Druh podpor: vylamovací

3D skener ATOS TripleScan

Rozlišení čipu: 2x 8 MP
Plocha měření mm2: 38x29 - 2000x1500
Hustota bodů: 0,04 -0,1 mm

Prusa i3 MK2

Pracovní prostor: 250 x 210 x 200 mm
Dostupné materiály: PLA, ABS aj.
Počet trysek: 1
Druh podpor: vylamovací
 

Dostupné materiály

ABS

ABS filament je z polymeru, který je ideální pro výrobu prvních funkčních vzorků před seriovou výrobou, pro funkční prototyping, výrobu nástrojů, ale i pro výrobu věcí pro běžné použití. ABS není určen pro medicinální aplikace.

PLA

Předností tohoto materiálu je jeho jednoduchá zpracovatelnost na 3D tiskárnách, kvalita tisku i při náročných detailech a výborné vrstvení tisknutého objektu. PLA filament je vyroben z přírodních surovin a je biologicky lehce odbouratelný kompostováním. Materiál je odloný vůči UV záření.

Timberfill - dřevo

Filament je vyroben z biodegradabilního materiálu na bázi dřeva (asi 30%). Materiál vykazuje podobné machanické vlastnosti jako ABS nebo PLA a umožňuje tisk modelů na 3D tiskárnách, které budou mít vzhled dřeva.

ABS-M30

O 25 až 70 procent pevnější než standardní ABS. Vyšší pevnost v tahu, odolnost proti nárazu a pevnost v ohybu. Ideální pro koncepční modely, funkční prototypy, přípravky a finální výrobky.

NYLON 12 (PA12)

Vhodný pro aplikace, kde je vyžadována vysoká odolnost proti únavě, chemická odolnost, rázová houževnatost. Vhodný materiál pro letecký a automobilový průmysl. Ideální pro funkční prototypy vybavené pružnými prvky, manipulační přípravky, kryty a panely strojů na díly odolné vůči vibracím a cyklickému namáhání. Díky odolnosti vůči benzínu je vhodný například na prototypovou výrobu nádrží. Materiál je výrazně pružnější oproti ABS-M30.

PC-ABS

Kombinuje vynikající pevnost a tepelnou odolnost PC a pružnost ABS. Ideální pro koncepční modely, funkční prototypy, přípravky a finální výrobků. Typický materiál v automobilovém průmyslu nebo pro elektronické a telekomunikační aplikace. Mechanickými vlastnostmi je velmi podobný ABS-M30, ale dominuje tam, kde je vyžadována vyšší tepelná a chemická odolnost.

ULTEM

Jeho tepelné, mechanické a chemické vlastnosti ho činní nejlepším ve většině kategorií. ULTEM 9085 je díky jeho FST ratingu (flame, smoke, toxicity) ideální pro letecký a kosmický průmysl, automobilový průmysl a vojenské aplikace. Vhodný je rovněž pro všechny aplikace, kde je zapotřebí vysoký poměr pevnost/hmotnost. To umožňuje konstrukčním a výrobním inženýrům tisknout pokročilé funkční prototypy a koncové spotřební díly.

ULTEM využívá pouze ručně odstranitelný podpůrný materiál. Z tohoto důvodu může být u některých geometrií odstranění podpůrného materiálu obtížnější.

Dostupné barvy

U většiny materiálů jsou dostupné základní barvy: černá, bílá a naturální (béžová). Ostatní barvy definované podle RAL jsou na dotaz.

 

Jak připravit podklady?

Váš 3D model exportujte z modelovacího programu ve formátu .STL. Případně pokud to Váš program neumožňuje, tak jako alternativu zvolte .STP. V případě sestavy exportujte prosím každý díl samostatně.

Díl by měl být ideálně jen jedna skořepina bez děr, invertovaných normál a jiných chyb. Po exportu vždy zkontrolujte výsledný .STL soubor jestli odpovídá vašemu 3D modelu. V něktreých případech se stává, že při exportu dochází k jeho zjednodušení.

Pokud tvoříte sestavu, kde má do sebe něco zapadat, prokonzultujte s námi prosím vhodné tolerance dílu dopředu.

V případě, že Váš díl obsahuje převisy, bude je nutné při tisku podepřít tzv. podporami. Ty jsou buď vylamovací a nebo rozpustné. V případě vylamovacích podpor je potřeba počítat s tím, že nechají na povrchu modelu mírnou stopu. Tu je pak možné zabrousit. V případě rozpustných podpor na modelu nezůstávají žádné stopy.

 

Ceník

3D tiskárny Ultimaker, Prusa i3

Položka hodinová sazba
Zakázkový 3D tisk 165 Kč
Expres 3D tisk 248 Kč
Postprodukce individuálně
3D modelování 331 Kč
Úprava tiskových dat 165 Kč

3D tiskárna Fortus 400mc

Položka hodinová sazba
Zakázkový 3D tisk 500 Kč +materiál
Postprodukce 165 Kč +materiál
Expres postprodukce 248 Kč +materiál
3D modelování 248 Kč
Úprava tiskových dat 165 Kč

3D skenování

Položka hodinová sazba
3D skenování individuálně
Postprodukce dat 400 Kč

Ceny jsou uvedeny bez DPH. U zakázkového 3D tisku se počitá první započatá hodina a poté již po minutách.
U ostatních služeb se počítá každá započatá hodina. Při zakázkách většího rozsahu je cena individuální.
Běžná doba vyhotovení je u tiskáren Ultimaker/Prusa/Zortrax 2-3 pracovní dny, u tiskárny Fortus 400mc pak 3-7 dní.
Pro studenty s potvrzením o studiu je poskytována sleva 15%.