3D tisk a skenování

Nabízíme služby zakázkového 3D tisku technologií FDM. V nabídce máme široké množství materiálů (ABS, PLA, kompozitní materiály aj.) v různých barvách. Mimo jiné u nás můžete využít také služby 3D modelování, 3D skenování nebo post-produkci Vašeho 3D výtisku. Pro zjištění ceny posílejte data ve formátu STL na email info@3dstation.cz. Rádi Vám též poradíme s případnými úpravami, vhodným výběrem materiálu, a to na telefonním čísle +420 774 849 111 nebo +420 773 873 111.

 

Strojový park

Ultimaker 2 Extended+

Pracovní prostor: 223 x 223 x 305 mm
Dostupné materiály: ABS, ASA, PLA, dřevo aj.
Počet trysek: 1
Druh podpor: vylamovací

Fortus 400mc

Pracovní prostor: 406 x 355 x 406 mm
Dostupné materiály: ABS-M30, NYLON 12 (PA12), ULTEM, PC-ABS
Počet trysek: 2
Druh podpor: rozpustné

3D skener RangeVision Spectrum

Přesnost: až 0,04 mm
Rozlišení: až 0,072 mm
Max. velikost scanu:  3 m

Prusa i3 MK3

Pracovní prostor: 250 x 210 x 200 mm
Dostupné materiály: PLA, ABS, PET, aj.
Počet trysek: 1
Druh podpor: vylamovací

Zortrax M300

Pracovní prostor: 300 x 300 x 300 mm
Dostupné materiály: PLA, ABS aj.
Počet trysek: 1
Druh podpor: vylamovací

Ultimaker 3

Pracovní prostor: 250 x 210 x 200 mm
Dostupné materiály: PLA, ABS aj.
Počet trysek: 1
Druh podpor: vylamovací
 

Dostupné materiály

ABS

ABS filament je z polymeru, který je ideální pro výrobu prvních funkčních vzorků před seriovou výrobou, pro funkční prototyping, výrobu nástrojů, ale i pro výrobu věcí pro běžné použití. ABS není určen pro medicinální aplikace.

PLA

Předností tohoto materiálu je jeho jednoduchá zpracovatelnost na 3D tiskárnách, kvalita tisku i při náročných detailech a výborné vrstvení tisknutého objektu. PLA filament je vyroben z přírodních surovin a je biologicky lehce odbouratelný kompostováním. Materiál je odloný vůči UV záření.

Timberfill - dřevo

Filament je vyroben z biodegradabilního materiálu na bázi dřeva (asi 30%). Materiál vykazuje podobné machanické vlastnosti jako ABS nebo PLA a umožňuje tisk modelů na 3D tiskárnách, které budou mít vzhled dřeva.

ABS-M30

O 25 až 70 procent pevnější než standardní ABS. Vyšší pevnost v tahu, odolnost proti nárazu a pevnost v ohybu. Ideální pro koncepční modely, funkční prototypy, přípravky a finální výrobky.

NYLON 12 (PA12)

Vhodný pro aplikace, kde je vyžadována vysoká odolnost proti únavě, chemická odolnost, rázová houževnatost. Vhodný materiál pro letecký a automobilový průmysl. Ideální pro funkční prototypy vybavené pružnými prvky, manipulační přípravky, kryty a panely strojů na díly odolné vůči vibracím a cyklickému namáhání. Díky odolnosti vůči benzínu je vhodný například na prototypovou výrobu nádrží. Materiál je výrazně pružnější oproti ABS-M30.

PC-ABS

Kombinuje vynikající pevnost a tepelnou odolnost PC a pružnost ABS. Ideální pro koncepční modely, funkční prototypy, přípravky a finální výrobků. Typický materiál v automobilovém průmyslu nebo pro elektronické a telekomunikační aplikace. Mechanickými vlastnostmi je velmi podobný ABS-M30, ale dominuje tam, kde je vyžadována vyšší tepelná a chemická odolnost.

ULTEM

Jeho tepelné, mechanické a chemické vlastnosti ho činní nejlepším ve většině kategorií. ULTEM 9085 je díky jeho FST ratingu (flame, smoke, toxicity) ideální pro letecký a kosmický průmysl, automobilový průmysl a vojenské aplikace. Vhodný je rovněž pro všechny aplikace, kde je zapotřebí vysoký poměr pevnost/hmotnost. To umožňuje konstrukčním a výrobním inženýrům tisknout pokročilé funkční prototypy a koncové spotřební díly.

ULTEM využívá pouze ručně odstranitelný podpůrný materiál. Z tohoto důvodu může být u některých geometrií odstranění podpůrného materiálu obtížnější.

Dostupné barvy

U většiny materiálů jsou dostupné základní barvy: černá, bílá a naturální (béžová). Ostatní barvy definované podle RAL jsou na dotaz.

 

Jak připravit podklady?

Váš 3D model exportujte z modelovacího programu ve formátu .STL. Případně pokud to Váš program neumožňuje, tak jako alternativu zvolte .STP. V případě sestavy exportujte prosím každý díl samostatně.

Díl by měl být ideálně jen jedna skořepina bez děr, invertovaných normál a jiných chyb. Po exportu vždy zkontrolujte výsledný .STL soubor jestli odpovídá vašemu 3D modelu. V něktreých případech se stává, že při exportu dochází k jeho zjednodušení.

Pokud tvoříte sestavu, kde má do sebe něco zapadat, prokonzultujte s námi prosím vhodné tolerance dílu dopředu.

V případě, že Váš díl obsahuje převisy, bude je nutné při tisku podepřít tzv. podporami. Ty jsou buď vylamovací a nebo rozpustné. V případě vylamovacích podpor je potřeba počítat s tím, že nechají na povrchu modelu mírnou stopu. Tu je pak možné zabrousit. V případě rozpustných podpor na modelu nezůstávají žádné stopy.

 

Ceník

3D tiskárny Ultimaker, Prusa i3

Položka hodinová sazba
Zakázkový 3D tisk 165 Kč
Expres 3D tisk 248 Kč
Postprodukce 165 Kč +materiál
Expres postprodukce 248 Kč +materiál
3D modelování 248 Kč
Úprava tiskových dat 165 Kč

3D tiskárna Fortus 400mc

Položka hodinová sazba
Zakázkový 3D tisk 500 Kč +materiál
Postprodukce 165 Kč +materiál
Expres postprodukce 248 Kč +materiál
3D modelování 248 Kč
Úprava tiskových dat 165 Kč

3D skenování

Položka hodinová sazba
3D skenování individuálně
Postprodukce dat 400 Kč

Ceny jsou uvedeny bez DPH. U zakázkového 3D tisku se počitá první započatá hodina a poté již po minutách.
U ostatních služeb se počítá každá započatá hodina. Při zakázkách většího rozsahu je cena individuální.
Běžná doba vyhotovení je u tiskáren Ultimaker 1-3 pracovní dny, u tiskárny Fortus 400mc pak 3-7 dní.
Pro studenty s potvrzením o studiu je poskytována sleva 15%.